Едно от най-древните животни стресна Блатните в „Игри на волята“
В епизода на „Игри на волята“ участниците от племето Блатните се срещнаха с черна свиня – представител на една от най-древните породи на Балканския полуостров, отглеждана още от тракийските племена и селектирана през вековете.
Кралев сподели впечатленията си: „Гледам всички са се покатерили по дърветата. Едни глигани, които в моите очи са ходещи пържоли. Нямам търпение ако мога да вкуся цялата глутница“.
Съотборникът му Димитър го поправи с усмивка, отбелязвайки, че глутница не е правилният термин и добави: „Вътрешната му енергия ме учуди. Толкова бързо се събуди. Обикновено му трябва един час да стане, сега стана за секунди и стана доста смешно“.
Черната българска свиня е местна порода с древен произход, произлязла от кръстосването на средноевропейската дива свиня с архаични породи. Смята се, че е пренесена на Балканите от гръцки колонизатори, които я развивали по Черноморието и кръстосвали с клепоухи тракийски свине. През 1952 г. тази порода е била основен поминък в Преславския и Шуменския райони и остава такава и до днес за някои райони на България.
