Хора с добри сърца върнаха тока и водата на Анета от Стара Загора
Вълна от човешка съпричастност заля 72-годишната Анета Димитрова от Стара Загора. Възрастната жена живее повече от 20 години без електричество и от 10 години без течаща вода в своя апартамент. След като историята ѝ стана обществено достояние, десетки хора се притекоха на помощ.
Анета, по професия художник, оцелява с минимална социална пенсия от 330 лева месечно, което прави невъзможно сама да възстанови комуналните услуги в дома си.
„Благодаря на всички за проявената човешка любов и милост към мен“, сподели с вълнение пред камерата на Bulgaria ON AIR възрастната жена, след като разбра, че добри хора са изразили готовност да ѝ помогнат да има отново ток и вода.
Двадесет години на тъмно
Животът на Анета е белязан от години изпитания. За да поддържа хигиена, тя носи туби с вода, пълнени от градски чешми. За готвене използва малка газова бутилка, а светлина получава единствено през деня – през прозорците на студения си апартамент.
Десетилетията без ток и вода са я научили на издръжливост и смирение, но не са пречупили духа ѝ. Въпреки трудностите, тя запазва надежда и благодарност към доброто у хората.
Институциите се намесват
След разпространението на историята, социалните служби също реагираха на случая.
Директорът на Регионална дирекция „Социално подпомагане“ – Стара Загора, Петя Чакърова, потвърди, че адресът на Анета е бил посетен и тя е консултирана за различните възможности за помощ по действащите нормативни уредби.
Освен възстановяването на комуналните услуги, предстоят и медицински изследвания, за да бъде установен здравният статус на жената.
Силата на съпричастността
Историята на Анета Димитрова е ярък пример за това как човешката доброта може да промени живот. След десетилетия в тъмнина, 72-годишната жена най-накрая ще получи основните удобства, които повечето хора приемат за даденост.
Случаят отново поставя въпроса за нуждата от по-добра социална защита на възрастните хора, живеещи в крайна бедност – особено на тези без близки и роднини, които да им помагат.
