Тол камерите ще следят автоматично за липса на „Гражданска отговорност“

Камерите на тол системата ще започнат да следят автоматично дали автомобилите имат задължителната застраховка „Гражданска отговорност“, като данните ще се изпращат директно към МВР. Това става ясно от Проект на Инструкция за изменение и допълнение на правилата за обмен на информация между Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), МВР и Агенция „Митници“, публикуван за обществено обсъждане.

Новите текстове описват точния механизъм, чрез който пътните камери ще се превърнат в инструмент за масов контрол на застраховките. Промените трябва да влязат в сила от 7 февруари 2026 година.

Как ще работи системата?
Според проекта контролът ще протича на няколко етапа с цел напълно автоматизиран процес.

На първо място АПИ ще подава към МВР данни за регистрационните номера на всички автомобили, преминали през платената пътна мрежа и засечени от електронната система. МВР ще прави незабавна проверка в базата на Гаранционния фонд за наличие на валидна застраховка „Гражданска отговорност“.

Ако даден автомобил няма сключена полица, МВР автоматично ще изисква от АПИ снимков материал. Снимките ще бъдат официално доказателство за движението на автомобила в конкретния ден и час. Те ще съдържат и уникален идентификатор на устройството, което е заснело нарушението, за да се гарантира правната тежест.

Контрол и на средната скорост
Проектът уточнява и правилата за контрол на средната скорост, който ще се извършва от службите на МВР чрез техническите средства на тол системата. Нарушенията ще се засичат в по-дълги участъци, като целта е да се спре практиката водачите да намаляват само пред камерите и след това отново да ускоряват.

Очаква се новият обмен на данни да подобри ефективността на контрола, да повиши събираемостта на глобите и да допринесе за по-голяма безопасност на пътя.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *