Метеоролози: Със старата зима се приключи. Ще има все по-малко сняг, но повече дъжд

Хората трябва постепенно да се настроят, че зимата вече няма да бъде такава, каквато я помним от детските години. Глобалното затопляне е причинило промяна в метеорологичните модели, което ще доведе до по-влажни зими в бъдеще, пише списанието Climate and Atmospheric Science, цитирано от Метео Балканс.

Това е заключението на задълбочено проучване на Университета на Илинойс, Чикаго. Екип от изследователи, ръководен от Акинтомид Акинсанола, използва климатични модели, за да изследва потенциалните промени в зимните валежи до края на 21 век.

По-влажните зими ще станат нещо обичайно
Проучването показва, че можем да очакваме по-обилни зимни валежи и увеличаване на екстремните метеорологични явления. В допълнение, ще има поява на „много влажни“ зими – тези, които се класират в първите 5% от историческите общи зимни валежи. До края на века тези зими може да се появяват веднъж на всеки четири години в някои региони.

Освен това, ще има преход от сняг към дъжд в много региони, което ще доведе до последици за селското стопанство, водните ресурси, наводнения и други чувствителни екологични зони.

По-малко сняг, повече дъжд
Формата на валежите също ще се промени, като повече от тях ще падат като дъжд, а не като сняг, което ще намали дълбочината на снежната покривка. Това несъмнено ще натовари съществуващите системи, като местните власти ще трябва да дадат приоритет на стратегиите за смекчаване на наводненията чрез подобряване на дренажните системи и укрепване на дигите. Липсата на подготовка може да доведе до широко разпространени щети на домове, предприятия и екосистеми.

Това са ключовите заключения от проучването и промените, които ни очакват с оглед на климатичните промени.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *