Веригите намаляват цените на основни храни за шест месеца

Намаление на цените на основни хранителни продукти за период от шест месеца предвижда новата национална кампания „Кошница с грижа“, представена днес от правителството и представители на търговския сектор.

Инициативата обединява държавата и осем от големите търговски вериги в страната с цел да бъдат ограничени ценовите увеличения при стоките от първа необходимост и да се облекчат разходите на домакинствата.
Какво предвижда кампанията „Кошница с грижа“

По предварителни разчети участващите търговци ще намалят своите надценки върху определени продукти, което може да доведе до понижение на крайните цени между 10 и 15 процента.

Очаква се инициативата да обхване над 150 продукта, като акцентът е поставен върху храни и стоки от български производители.

Намаленията ще бъдат въвеждани поетапно от различните вериги през месец юни, като ангажиментът е по-ниските цени да бъдат запазени поне шест месеца.
Правителството: Необходима е обща отговорност

Кампанията беше представена от министър-председателя Румен Радев, който подчерта значението на сътрудничеството между държавата и бизнеса в условията на висока инфлация.

„Днес създаваме едно стратегическо партньорство между веригите и правителството, партньорство, насочено към гарантиране на стабилност, предвидимост и на социална отговорност към най-уязвимите слоеве на населението във време на криза и висока инфлация“, заяви премиерът.

В подготовката на инициативата са участвали и министърът на икономиката Александър Пулев и министърът на земеделието Пламен Абровски.
Как ще се финансират намаленията

Според договорените условия разходите по намалените цени няма да бъдат поемани само от една страна.

Предвижда се производителите и търговските вериги да споделят разходите по промоциите, което да позволи по-дълъг период на действие на кампанията.
Какво означава това за потребителите

Ако ангажиментите бъдат изпълнени в пълен обем, потребителите могат да видят по-ниски цени на редица основни продукти още през следващите седмици.

Очакванията са инициативата да помогне за ограничаване на натиска върху семейните бюджети в период на продължаващи икономически предизвикателства.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *